Konstrukcja tylnej belki Citroen

Citroen to popularna marka francuskich samochodów, z rozpoznawalnym trójkątnym logotypem (podwójny grot strzałki skierowanej do góry). Jest to marka samochodów ceniona między innymi za komfort jazdy, jaki zapewnia tylna belka citroen, która jest elementem tylnego zawieszenia montowanym w modelach z lat 80., 90. i dwutysięcznych. Po wielu latach eksploatacji modeli tej marki, oczywiste stały się nie tylko zalety, ale także wady tego rozwiązania technologicznego, które sprawia, że często staje się niezbędna regeneracja tylnej belki citroen.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest bardzo złożona, wieloczęściowa konstrukcja tylnego zawieszenia tych samochodów. Taka tylna belka citroen składa się między innymi z części takich jak:

  • poprzecznica (rura nośna)
  • czopy
  • wahacze
  • łożyska igiełkowe
  • uszczelniacze gumowe
  • drążki skrętne.

Co najczęściej powoduje problemy w tej skomplikowanej konstrukcji, jaką jest tylna belka citroen? Najczęściej problem wywołuje eksploatacja łożysk igiełkowych, które przez oddziaływanie wody ulegają korozji. W przypadku konstrukcji takich jak tylna belka citroen berlingo źródłem kłopotów mogą być także drążki skrętne, jako że podatne są na procedy takie jak pękanie lub ścinanie wieloklinów. Stosunkowo najrzadziej problemem jest poprzecznica, ponieważ ona ulega uszkodzeniu przede wszystkim w trakcie wypadu.

Warto zauważyć, że tylna belka citroen jako część samochodu bardzo złożona, bo składająca się z wielu części, z racji złożoności może ulegać częstszym usterkom. W takich przypadkach sprawność części zależy od prawidłowego funkcjonowania „najsłabszego ogniwa”. Złe funkcjonowanie jednego elementu wpływa na funkcjonowanie całego pojazdu. A złe funkcjonowanie pojazdu to oczywiste zagrożenie niebezpiecznymi sytuacjami na drodze, które mogą się skończyć wypadkiem samochodowym.

Jednocześnie regeneracja tylnej belki citroen staje się dużo łatwiejsza z dokładnie tego samego powodu – złożoności konstrukcji. Pozwala to czasem na wymianę tylko jednego elementu części, zamiast wymianę całej części, oraz zmontowanie funkcjonalnych elementów w nową, funkcjonalną całość.

Z powodu skomplikowanej budowy tego mechanizmu, jak też w powodu jego istotnego znaczenia dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy, powstają czasem wyspecjalizowane warsztaty samochodowe, które zajmują się sprowadzaniem markowych elementów francuskich producentów. Dzięki nim możliwa jest sprawna regeneracja tylnej belki citroen zawsze wtedy, kiedy wystąpią zauważalne problemy z działaniem tylnego zawieszenia w samochodzie tej marki.