Rwa kulszowa – jak należy leczyć?

Rwa kulszowa to często występująca, a także bardzo nieprzyjemna przypadłość. Cechą charakterystyczną jest silny ból pojawiający się w dolnej części kręgosłupa. Najczęściej promieniuje on do pośladka, a następnie wzdłuż tylnej części nogi, do stopy oraz palców. Atak może wyrwać człowieka z codziennych czynności, gdyż uniemożliwia normalne poruszanie.

Pojawia się z różnych przyczyn. Może być nawet wynikiem przeciążenia kręgosłupa, które spowodowane jest przez ćwiczenia, noszenie ciężkich przedmiotów, bądź zaawansowaną ciążę. Dolegliwość bólowa ulega nasileniu przy każdym ruchu, nawet gdy osoba próbuje wyprostować plecy. Jest ona szczególnie dokuczliwa w nocy. W związku z tym, gdy występuje regularnie, należy odwiedzić specjalistę i porozmawiać o sposobie leczenia.

Rwa kulszowa – jak leczyć?

Rwa kulszowa powoduje natychmiastowe obciążenie kręgosłupa. Dlatego też osoba dotknięta problemem powinna pozostać w łóżku zachowując pozycję leżącą, utrzymać zgięte nogi w stawach kolanowych oraz biodrowym. Ulgę zapewni również, gdy osoba cierpiąca ułoży się na plecach oraz podłoży pod kolana poduszki. Poprawa powinna nastąpić po upływie 1-2 dni. W sytuacji, gdy ból będzie silniejszy niezwłocznie trzeba odwiedzić specjalistę.

Warto także zastosować środki przeciwbólowe, na przykład takie, które zawierają w swoim składzie ibuprofen. Skuteczne są także miejscowe stosowanie maści rozgrzewających, przeciwbólowych bądź okładów mających działanie chłodzące. Silny ból powinien być skonsultowany z lekarzem. Może on wówczas zalecić przyjmowanie silniejszych środków przeciwbólowych, nawet w postaci zastrzyków.

Rehabilitacja oraz fizykoterapia to zasadnicze postępowanie w leczeniu zachowawczym rwy kulszowej. Oprócz ćwiczeń można także wykorzystywać zabiegi fizjoterapeutyczne, wśród których wymienia się przezskórną elektrostymulację, określaną jako (TENS), ultradźwięki bądź ciepło oraz krioterapia. Zauważyć jednak trzeba fakt, że określone metody nie są wskazane dla każdego pacjenta, w związku z tym program i zabiegi powinny być dostosowane do każdej osoby w sposób indywidualny.

Warto wspomnieć o metodzie rehabilitacji określanej jako ARP Wave. Przywraca ona prawidłową pracę mięśni i zapewni ulgę już po pierwszym zabiegu. Podczas kuracji wykorzystywany jest elektrostymulator RX100. Pacjent wykonuje specjalnie dobrane ćwiczenia, podczas których urządzenie wysyła do mięśni impuls, który podobny jest do sygnału wysyłanego przez system nerwowy człowieka. Elektrostymulacja doprowadza do wielokrotnego zwiększenia rezultatów wykonywanych ćwiczeń. Wpływa na reaktywacje właściwych grup mięśni i przywraca im odpowiednią pracę.

Leczenie za pośrednictwem zabiegu operacyjnego jest ostateczne. Wskazanie do określonego zabiegu to niedowład kończyn oraz zatrzymanie moczu i zaburzenia czucia. Obecność ropnia bądź guza w kanale kręgowym, stwierdzenie niestabilnego złamania kręgosłupa stanowi konieczność do natychmiastowego wykonania zabiegu operacyjnego.

Przebieg zabiegu uzależniony jest od wskazania. O technikach leczenia rwy kulszowej trzeba rozmawiać z lekarzem prowadzącym.

Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-co-to-wlasciwie-jest-jakie-sa-jej-objawy
https://rehabilitacja-arpwave.pl/co-zamiast-lekow-na-rwe-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/jak-zyc-z-rwa-kulszowa-co-moze-pomoc-zlote-zasady-profilaktyki