Rynny tytanowo cynkowe – wysoka trwałość na lata

System rynnowy, choć tak niepozorny, spełnia dla budynku niezwykle istotną funkcję, a mianowicie, odprowadza wodę z dachu. Z tego względu, wybierając system rynnowy, warto dobrze się zastanowić i wybrać rynny, które będą służyły nam przez wiele kolejnych lat. Nie bez znaczenia jest więc materiał, z którego rynny są wykonane.

Jeśli naszym priorytetem jest przede wszystkim ich trwałość i wytrzymałość mechaniczna, to dobrą decyzją będzie zakup rynien tytanowo cynkowych. Ich ogromną zaletą jest to, że mogą służyć nam nawet przez sto dwadzieścia kolejnych lat. Z tego powodu rynny tytanowo cynkowe cieszą się sporą popularnością i, zdaniem wielu użytkowników, warto w nie zainwestować. Nie wymagają one zbyt wiele uwagi ani zabiegów konserwacyjnych. Jedyne czego im trzeba, to oczyszczenie rynien z kurzu przy pomocy wody.

Rynny tytanowo cynkowe to doskonałe rozwiązanie zarówno dla posiadaczy dachów wykonanych z cementu, jak i dla tych, którzy zdecydowali się na dach ceramiczny bądź łupkowy.

Wybierając system orynnowania budynku warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, a wśród nich zwłaszcza odporność rynien na korozję, ich szczelność oraz wytrzymałość. Dobrze, aby zarówno na system rynnowy, jak i na materiał, z którego jest on wykonany, zostały wystawione odpowiednie certyfikaty. Jest to gwarancja, że produkt spełnia wymagane normy krajowe i europejskie. Nie należy też zapominać, że każdy materiał, z którego rynny są wykonane, pracuje pod wpływem panującej temperatury. Ta wysoka sprawia, że materiał ulega rozszerzeniu. Niska zaś prowadzi do jego zwężenia. Z tego powodu warto przy wyborze orynnowania kierować się również stopniem jego rozszczelności temperaturowej. Im jest ona mniejsza, tym lepiej. Ułatwia to montaż rur, jak i sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Wyliczając koszt systemu rynnowego konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku kluczowych aspektów. Wśród nich najistotniejszą kwestią jest wielkość potrzebnej rynny, a także cena pełnego systemu orynnowania. Całkowity koszt będzie jednak zależny również od tego, jak wiele dodatkowych elementów będzie nam jeszcze potrzebne i jakie będą ich ceny. Mówiąc „dodatkowe elementy” należy mieć na myśli zwłaszcza narożniki, mocowania rur spustowych, haki rynnowe czy dylatacje. Tylko uwzględniając wszystkie niezbędne do montażu danego systemu elementy uda nam się wyliczyć ostateczny koszt odwadniania naszego dachu.

Dlaczego warto zainwestować właśnie w rynny tytanowo cynkowe? Ponieważ dzięki temu możemy mieć pewność, że to zakup na przynajmniej osiemdziesiąt lat (niejednokrotnie rynny te wytrzymują sporo więcej – nawet do stu dwudziestu lat). Materiał, z którego wykonana jest rynna, pokrywa się z upływem czasu patyną, która stanowi dla niego warstwę ochronną. Dzięki niej wytrzymałość rynny zostaje znacznie zwiększona. Jest to naturalny proces, który producenci często naśladują specjalnie pokrywając swoje produkty patyną. Rynny tytanowo cynkowe patynowane są nieco droższe, jednak warto się na nie zdecydować.